-
Termin: do uzgodnienia
Cena uzależniona od liczby osób -
hotele ***
-
samolot/ autokar
-
śniadania i obiady wg programu
-
Erywań
-
wstępy w cenie
-
tak
-
tak
Plan podróży
Zbiórka i przelot na trasie Warszawa- Erywań. Godziny wylotu uzależnione od terminu. Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku w stolicy Armenii, przejazd do hotelu. Nocleg.
Śniadanie w hotelu. Następnie zwiedzanie stolicy Armenii- Erywania. Jedno z najstarszych miast na świecie datowane na 782 r. p.n.e. często nazywane „Różowym miastem”, ponieważ w większości zbudowane z różowego tufu wulkanicznego. Zwiedzanie m.in. Opery, Placu Republiki, Jeziora Swan, kościoła św. Grzegorza Oświeciciela, spacer Północną Aleją do Kaskady skąd roztacza się niesamowity widok na górę Ararat i panoramę miasta. Przerwa na obiad. Następnie Katedra w Eczmiadzyn z 330 r. n.e. kiedy Armenia przyjęła chrześcijaństwo- wpisana na listę UNESCO. Następnie zrekonstruowana Katedra Aniołów w Zwarnoc datowana na VII w n.e. Nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Chor Wirap- położonego najbliżej punktu przy biblijnej górze Ararat. Klasztor nazywany głębokim lochem, ponieważ to tu torturowany i więziony był Grzegorz Oświeciciel. Grzegorz był sługą ormiańskiego króla Trdata III. Rozpoczął on jako pierwszy nawracanie Ormian na chrześcijaństwo, jednak królowi się to nie spodobało. Następnie Klasztor w Norawank założony w 1205 r., ale jego najstarszym elementem są pozostałości znajdującego się tu wcześniej kościoła z IX – X wieku. Zabytkiem szczególnie przyciągającym uwagę turystów jest świątynia Matki Bożej znana też jako Burtelaszen (nazwa ta pochodzi od imienia fundatora, księcia Burtela Orbeliana). Kościół jest wyjątkowym dziełem sztuki. Wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku przez mistrza Momika, autora miniatur, wielu płaskorzeźb i chaczkarów, na każdym wywiera niezapomniane wrażenie. Lunch. Degustacja wina ze specjalnie wyselekcjonowanej odmiany winogron regionu Areni w najstarszej zachowanej na świecie winiarni datowanej na 6100 r. p.n.e. winiarni. Nocleg.
Po śniadaniu przejazd do Chyndzerska- prowincji zamieszkiwanej już w czasach prehistorycznych. Niesamowite wrażenie wywiera widok wyżłobionych w wulkanicznym tufie domów, które zamieszkiwano do 1950 r. Obecnie skalne miasto łączy z nową częścią wiszący 160-metrowy most. Zwiedzanie kościoła św. Ryspiny. Następnie przejazd do klasztoru w Tatewie- zbudowany na szczycie góry zachwyca widokami niczym niezmąconego górskiego krajobrazu- wjazd kolejką nazywaną „skrzydłami Tatew” na wysokość 5752 m n.p.m. Przejazd do Zorac- prehistorycznego obserwatorium astronomicznego. Lunch w lokalnej restauracji. Nocleg w Dżermuk- kurorcie znanego z właściwości leczniczych tutejszych wód mineralnych.
Po śniadaniu wyjazd do Noradus. Cmentarz w tym miejscu wpisany został an Listę Unesco ze względu na największe skupisko chaczkarów- nagrobnych płyt, których jest tu ponad 900. Następnie postój w karawanserajów na przełęczy Selima- zajazd średniowieczny był obowiązkowym punktem handlarzy podróżujących Jedwabnym Szlakiem. Przełęcz łączy do dziś Europę z Bliskim Wschodem. Lunch. Zwiedzanie klasztoru w Hajrawank, który istniał do XII wieku. Kolejno wejście schodami do klassztoru Sewanawank, oba obiekty znajdują się nad brzegami jeziora Sewan zwanego Błękitną Perłą Armenii. Przejazd do „armeńskiej Szwajcarii"- regionu Dilidżan, który zachwyca zielenią i górskim klimatem. Nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie kompleksu klasztornego położonego w otoczeniu górskich lasów. Przejazd do miasta Dilidżan. Lunch w restauracji słynącej z typowo armeńskiego deseru- gata… Przejazd do klasztoru Goszawank- majestatyczny budynek nie pełni jedynie funkcji religijnej, ale także kulturowo- edukacyjnej. Przejazd na północ kraju, nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie świątyn w Sanahin Haghpat Położone w przepięknym otoczeniu, zbudowane w X wieku wpisane są na listę UNESCO. Przejazd do Pambak- uczestnictwo w pokazie tańców, muzyki i ludowej kultury ormiańskiej. Lunch. Przejazd do klasztoru w Saghmosawank, gdzie święty Grzegorz Oświeciciel pisał psalmy. Przejazd do Erywania. Nocleg.
Po śniadaniu zwiedzanie Matenadaran- jednego z największych na świecie archwiów, gdzie przechowuje się prawie 460 tysięcy manuskryptów, ksiąg i antycznych dokumentów. Następnie klasztor Geghard- unkatowy ze względu na część budowli wykutą w skale. Wpisany na listę UNESCO. Do dziś nie wiadomo skąd bierze się niespotykana nigdzie indziej na świecie akustyka pomieszczeń. Podczas zwiedzania koncert muzyki sakralnej. Następnie lunch w restauracji z pokazem wyrobu i wypieku typowo armeńskiego dania- lawaszu, którego receptura wpisanała się na listę UNESCO. Następnie przejazd do świątyni z I w n.e, zbudowanej ku czci ormiańskiego boga słońca. Kolejno wizyta na miejskim bazarze, który oferuje zakup ręcznych wyrobów mieszkańców. Pośród przedmiotów codziennego użytku można znaleźć armeńskie dzieła sztuki. Kolacja w lokalnej resaturacji. Nocleg.
Transfer na lotnisko, wylot do Polski. Posiłki uzależnione od godzin przelotu.